Přednáška o tom, jak minimalizovat hrozbu syndromu vyhoření či beseda s vítězkou ankety Ředitel roku za školní rok 2020-21 Marií Gottfriedovou. To byly některé z vyhledávaných bodů programu letošního výjezdního zasedání vedoucích aktérů regionálního školství na Berounsku.
Dvoudenní akce ve středočeském Monínci se v druhé polovině října zúčastnily přes čtyři desítky vedoucích pedagogických pracovníků základních a mateřských škol z celého Berounska. Mezi pozvanými hosty nechyběl místostarosta Berouna Dušan Tomčo, vedoucí Odboru školství Středočeského kraje Michaela Vencová či zástupkyně projektu IPs Střední článek podpory, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Během prvního školicího dne čekal na ředitelky mateřských škol kurz s lektorem Pavlem Rampasem zaměřený na rozvoj manažerských dovedností ve školství. Jejich kolegyně a kolegové ze základních škol zase absolvovali přednášku a besedu ředitelky Základní školy Trmice na Ústecku Marie Gottfriedové na téma Škola, která nám dává smysl a kam všichni chodíme rádi. „Ředitel ve škole nejvíc klima ovlivňuje tím, jaký je, jak jedná s kolegy a žáky. Jak jedná, nejen když ho někdo vidí, ale i když ho nikdo nesleduje. Děti nás zrcadlí a sledují i v situacích, kdy nám to nedochází,“ uvedla Marie Gottfriedová, která před čtyřmi lety zvítězila v anketě Ředitel roku.
V podvečer měli pedagogové možnost poslechnout si informace k Výzvě č. II. Šablony OPJAK pro MŠ a ZŠ, kterou jim podaly odbornice z realizačního týmu MAP. Někteří účastníci si vyzkoušeli jednu z oblíbených metod inovativního vzdělání v podobě únikové hry nazvané Tajemná truhla, další zhlédli prezentaci nového sportu, který v České republice zažívá v posledních letech velký rozmach – Hobby horsing.
Hlavním bodem druhého školicího dne byl seminář Marie Skalské zaměřený na chronický stres a syndrom vyhoření. Účastníci se dozvěděli mimo jiné, jak identifikovat hrozící syndrom vyhoření, jak se mu bránit a jak si nastavit zdravé hranice.